1) Směrová charakteristika
Směrová charakteristika je vlastnost kdy mikrofon může přijímat zvuk z různých stran/směrů v různé intenzitě. Nebo také řečeno charakteristika udává, jak citlivé mikrofony reagují na zvuk z různých směrů. Rozlišují se na trhu 2 typy mikrofonů – „nesměrové“ typy (kulové), které se naživo používají jenom zřídka a různé typy směrových mikrofonů, jejichž vlastnosti obvykle splývají.
Všesměrové – také se dá nazvat jako omnidirekcionální (kulová) – jedná se o charakteristiku, při které mikrofon přijme zvuk stejně kvalitně ze všech možných stran. Velmi častá varianta pro levné elektretové mikrofony.
Směrové (kardioida) – můžete se také setkat s názvem „ledvinová“ – tato charakteristika potlačuje příjem zvuku ze zadní strany mikrofonu. Nejčastěji využívaný mikrofon pro zpěváky.
Úzce směrové (superkardioida) – tato vlastnost je více směrová než kardioidní charakteristika mikrofonu.
Obousměrné (osmička) – charakteristika příjmu zvuku ze předu i zezadu. Nejčastější použití při stereofonním zvuku.
2) Typ mikrofonu
Na trhu se můžeme setkat s 2 typy mikrofonů:
Na stativ (se závitem) – nastavitelný stojan
Stolní – jedná se o mikrofony, které mají pevný podstavec. Nejčastěji se umisťují na stůl.
3) Citlivost
Mikrofony převádějí akustický tlak na střídavé napětí.
Každý kdo už nahrával mikrofonem (bez ohledu na to, zda se jedná o USB mikrofon nebo je nutný předzesilovač), zná problém že některé zvukové záznamy jsou hlasitější než jiné. Každý mikrofon je jiný a to znamená že i výstupní úroveň zvukového záznamu je jiná.
Čím nižší je citlivost mikrofonu, tím obtížnější je zachytit tiché zvuky. Čím lepší citlivost, tím nižší šum je při nahrávání.
4) Frekvence
Frekvence u mikrofonu se myslí to, v jak velkém rozsahu je přenášen zvuk. Dělí se do 2 typů u mikrofonu k počítači.
Frekvence od 1 Hz až 150 Hz
Frekvence od 6 500 Hz do 22 000 Hz
6) Impendance
V datových listech mikrofonů jsou obvykle 2 specifické impendance: výstupní impendance a zátěžová impedance. Impedance se udává v Ohmech.
Impendance je odpor součástky a posuvu napětí proti střídavému elektrickému proudu. Jedná se o základní veličinu, kterou je dobré znát při analýze střídavého proudu.
7) Maximální vzorkovací frekvence převodníku
Poskytuje informace o intervalech, ve kterých je signál čten. Tyto časové intervaly jsou uvedeny v sekundách nebo v případě zvláště krátkých intervalů v setinách nebo tisícinách sekundy. Pokud se vzorkování odehrává ve stejných intervalech, lze z toho vypočítat vzorkovací frekvenci.
Pro vzorkování se většinou používají analagově-digitální převodníky, jejichž chybovost zle snížit analogovým dolnopropustným filtrem při zvláště vysokých vzorkovacích frekvencích. Můžete si vybrat mezi:
48 kHz
96 kHz
192 kHz
8) Délka kabelu
Délka kabelu se většinou pohybuje v základním provedení od 0,3 m do 3 m. Samozřejmě si můžete v obchodě dokoupit kolik metrů potřebujete.
9) Připojení
- 3,5 mm Jack
- Bluetooth
- Lightning
- Micro USB
- USB
- USB-C
- XLR
10) Vybavení k mikrofonu
Mezi vybavení mikrofonu které buď obsahuje balení, nebo můžete dokoupit patří nejčastěji:
- Stojánek
- Pop filtr
- Konferenční
- Sluchátkový výstup
- Vypínač
- Přepínač směrové charakteristiky
- Ochrana proti větru
- Obsal
- Low-cut filtr
- Odpružený držák (pavouk)
- Rameno
- Kovový klip
- Kufřík
11) Rozměry
Nejčastější rozměry se kterými se můžete setkat:
Šířka od 13 mm do 335 mm
Výška od 9 mm do 360 mm
Hloubka od 10 mm do 273 mm
12) Značka
Mikrofony k PC můžete koupit od mnoha značek. Při výběru si můžete vybrat ty nejpopulárnější jako například JABRA, TRUST, FIFINE, HYPERX, MOZOS, MAONO, RODE, Boya, Saramonic. Další populární značky jsou například A4tech, Elgato, Poly, AKG, Gembrid, PRESONUS, Arozzi, JLAB, Razer, Atudio-Technica, Mackie, Reloop, AUDIX, MARANTZ Profesional, Samson, BEYRDYNA, M-AUDIO, Sandberg, Bigben, Nedis, SHURE, CONNECT IT, Niceboy, SilentiumPC, Cougar, OZONE, Yenkee, C-TECH a Plantronics.