Jak pěstovat bylinky doma: tipy a triky

Nechcete se ani v zimním období obejít bez čerstvých bylinek doma? Díky nám už nebudete ani potřebovat zahradu, protože s našimi tipy si můžete vytvořit bylinkovou zahrádku přímo ve svém bytě nebo domácnosti.

Jak na pěstování bylinek doma

Nejdříve je dobré říct, že bylinky jsou všeobecně nenáročné na péči. Největší problém dají ty bylinky, které potřebují spousty slunečního světla a nebo nezvládají vysoké teploty v bytě.

Ale které bylinky si můžete doma vypěstovat na parapetu? Některé bylinky se v zimě doma vyrovnávají s teplotou více a některé méně. V našem článku vám řekneme, které bylinky jsou nejlepší na pěstování na parapetu:

Pažitka

Pažitka na parapetu rychle žloutne, a proto se na pěstování doma příliš nehodí. Existuje ale trik, díky kterém může pažitka dobře růst i v domácnosti. Doporučujeme jednu pažitku seříznout a nechat jí pár nocí s mrazem venku na parapetu bez květináče. Po této studené „kůře“ jí zasaďte do květináče a přeneste do místnosti.

Bazalka

Bazalka doma nebo na parapetu roste velmi dobře. Rostlina miluje teplé, chráněné a slunná místa. Ideální je místo u slunného okna. Potřebuje také poměrně velké množství vody a musí se také pravidelně přihnojovat. Při sklizni bazalky vždy odřízněte horní špičku výhonku, tedy vždy stonky, těsně nad párem listů. Rostlina pak vyvíjí nové boční výhony a netvoří květy.

Cibule a česnek

Cibule a česnek nejsou koření, ale přesto, stejně jako koření mohou obohatit vaší kuchyni. Klíčící stroužky česneku nebo cibule jednoduše zapíchněte do květináčů se zeminou. Jednoduše odřízněte zelené výhonky, které pak vyrostou a použijte jí stejně jako pažitku.

Středomořské bylinky

Rozmarýn, oregano nebo tymián uchovávejte na chladném a především světlém místě. Rostliny potřebují až šest hodin slunce denně.

Máta

Máta peprná je velmi vydatná bylina. Ve skutečnosti je mrazuvzdorná, takže jí můžete nechat venku na parapetu. Poroste pak pomaleji, ale stále může sklidit pár listů na usušení.

Kam umístit bylinky doma?

Zde vám přinášíme několik tipů, které se musí vzít v úvahu při pěstování bylinek v interiéru:

  • Středomořské bylinky jako je rozmarýn, tymián nebo šalvěj potřebují hodně světla. Pro tyto bylinky je proto ideální okno, které je směrované na jih.
  • Petržel, pažitka nebo máta nemají rády slunečné počasí. Raději stojí u východního nebo západního okna.
  • Pokud nemáte okno, které směřuje na jih, můžete si pořídit i osvětlení pro rostliny, které rostlinám dodá potřebné světlo. To, zda je pro vaše rostliny příliš tmavé, poznáte podle listů. Jelikož bledá barva listů a tenké stonky svědčí o nedostatku světla.
  • Největší nepřítel pro pěstování bylinek doma je suchý a teplý vzduch z topení. Protože téměř všechny bylinky s výjimkou bazalky, se v zimě cítí dobře na chladném místě. Pokud je to možné, umístěte bylinky do chladné ložnice, kde se netopí a nebo jej uložte do zimní zahrady na schodiště.

Jak si založit bylinkovou zahrádku?

Přemýšlíte o tom, jak si zařídit a vybavit vaší bylinkovou zahrádku doma? Parapety nebo úzká prkna zavěšená před oknem mají tu výhodu, že rostliny mohou stát vedle sebe a navzájem si neubírají světlo.

Ujistěte se, ž máte správné pod tácky, aby voda z květináčů nemohla stéct na okenní parapet nebo podlahu. Nejlepší je, když má každá rostlina svůj květináč, protože ne všechny bylinky si navzájem rozumí.

Více než tři druhy bylinek by neměly sdílet společný květináč. Obecně platí, že bylinky se zhruba stejnou velikostí listů se k sobě nejlépe hodí.

Správná půda pro bylinky

Pro svůj bylinkový záhon použijte normální zeminu. Důležité je, aby byla půda propustná a přebytečná voda mohla popřípadě odtékat.

Napsat komentář